Škola není zadarmo

I když je u nás školství bezplatné, není zdarma. Znají to především všichni rodičové, kteří se aktuálně na začátku školního roku potýkají s řadou výdajů. Po dovolené, která rovněž nebývá zadarmo, je to celkem náročné. Spousta rodin toto vnímá jako velmi stresující období. Děti se naopak na nové školní potřeby, aktovku, penál, pastelky a spoustu a spoustu dalších věcí, těší.
kluk s aktovkou
Jak se s tím však vypořádat?Málokterý rodič chce dítěti ubrat na kvalitě aktovky, nebo ji pořídit například v tržnici, proto je potřeba sáhnout do kapsy hlouběji a pro kvalitní zboží také více obětovat. Právě výběr aktovky patří mezi nejzásadnější, děti v ní totiž denně nosí náklad až několikakilový. Je tedy důležité, aby byla nejen dlouho funkční a učebnice a sešity udržela, ale aby nebyla nošená zátěž škodlivá pro vyvíjející se dětská záda. Proto je vhodné poradit se s odborníky přes toto zboží, aktovku vyzkoušet, zda dítěti dobře padne, a splňuje požadované normy. Kvalitní školní aktovka vyjde od tisíce korun výše. 
školní potřeby a batoh
Další položkou na seznamu je bezesporu vhodná školní obuv, dítě v ní tráví téměř půl dne a proto ani zde není na místě řešit nákup levným kompromisem. Obuv by měla dítěti dobře padnout, být pevná, z kvalitních materiálů a dobře podporovat klenbu. Další obuv, kterou dítě ve škole potřebuje, je ta do tělesné výchovy, tedy obuv sportovní, o tom, že ani zde se nedá šetřit, nemůže být řeč.
Další „drobnosti“, které žáci na začátku školního roku potřebují, vycházejí rovněž na tisíce korun, jedná se o školní pouzdro, pastelky, tužky, pera, obaly na sešity, tvrdé desky, pravítka, kružítka, nůžky, potřeby do výtvarné výchovy, sáčky na přezůvky, boxy na svačinu a tak dále. S nástupem do školy se současně hradí i obědy, družina, příspěvek na kulturní a volnočasové aktivity pořádané školou a podobně.
V některých školách rodiče hradí i část učebnic, zejména těch, do kterých děti vpisují, nebo sešity.
vybavený penál
Škola není levná záležitost, proto je dobré se postupně na tyto výdaje připravovat a případně některé věci kupovat s větším předstihem, aby pak jednorázová částka nezatížila výrazně rodinný rozpočet.